Hayata basketbolla tutundu

Dursun Duru 3,5 yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle sağ bacağını kullanamadı. 1998’de bedensel engelli ağabeyi Bekir Duru ile oturdukları Ihlara beldesinden Aksaray’a taşınıp ‘engelliler derneği’ kurdu. Dernek çatısı altında basketbol takımı oluşturan Dursun Duru’nun o yıldan itibaren hayatı değişti.

Basketbolla birlikte yaşama tutunduğunu ifade eden, 2 çocuk ve 3 torun sahibi Duru, “Basketbol takımımız 2014 yılında Aksaray Belediyesi bünyesine geçti. O yıldan beri belediye bünyesinde mücadele ediyoruz. Yaşım 56 oldu ama bu spordan hâlâ kopamıyorum. Bu, benim için bir alışkanlık oldu. Hani derler ya, sahnenin tozunu yutanlar bir daha sahneyi bırakamaz, biz de bu sandalyelere oturduğumuz zaman kalkmak içimizden gelmiyor” dedi.

Engellilerin evlerine kapanmaması gerektiğini ifade eden Duru, “Engelli kardeşlerimizi basketbol olmasa bile başka spor dallarında görmek isteriz. Evlerine kapanıp kalmasınlar. Kendilerini sosyalliğe adasınlar, yeter ki evde durmasınlar. Daha önce 115 kiloydum, spor sayesinde 75 kiloya düştüm. Daha çok gence taş çıkaracağımı düşünüyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir