Atatürk Havalimanı planları değiştirildi, yol için cami alanı küçültüldü

İBB’nin açtığı dava sonucu ihalesi iptal edilen Bakırköy’deki  Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi projesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, imar planlarında değişikliğe gitti.

Bakanlığın onaylayarak itirazlar için askıya çıkardığı plan değişikliğinin açıklama raporunda; uygulama sürecinde TOKİ Başkanlığı’nın  23 Ekim 2023 tarihli yazısına yer verildi.

Yazıda,  Millet Bahçesi açık otoparkına giriş yolunun imalatının planlandığı ancak mevcut arazi kullanımı nedeniyle servis yolunun deplase  edilmesi (taşınması) gerektiği belirtilerek talep edilen yol revizyonuna ilişkin imar planlarında değişikliğe gidilmesi gerektiği bildirildi.

İmar planlarında 15 metre olarak planlanmış yolun taşınması amacıyla plan değişikliği gerekliliğinin ortaya çıktığı kaydedildi.

CAMİ ALANI KÜÇÜLTÜLDÜ

Bunun üzerine 2022 tarihinde onaylanmış planlarda Millet Bahçesi’nin batısında kalan THY’ye tahsisli Florya Uçuş Eğitim Kampüs Alanı ve çevresinde, “ibadet alanı” ve “15 metre genişliğinde yol” olarak planlanan alan yeniden düzenlendi.

Yeni düzenlemeyle toplam 55 bin 633 metrekarelik planlama alanının; bin 386 metrekaresi millet bahçesi, 29 bin metrekare sosyal tesis alanı, 23 bin metrekaresi cami alanı, bin 575 metrekaresi de yol için ayrıldı. 2022 tarihli planda 52 bin metrekare olan cami alanı 23 bin metrekareye, 3 bin 215 metrekarelik yol da bin 575 metrekareye düşürüldü.  

NE OLMUŞTU?

Kamuoyunun tepkisine neden olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi için acil durumlarda başvurulan 21-B maddesine göre kapalı kapılar arkasında düzenlenen 2.1 milyar liralık ihale, İBB’nin açtığı dava sonucunda iptal edilmişti.

İhaleyi hukuka uygun bulmayan Danıştay, millet bahçesi inşaatının Cumhurbaşkanlığı’nın 100 gülük icraat programında yer almasının “ivedi”lik şartını yerine getirmediğine hükmetti.

İptal edilen ihaleyi Yapı&Yapı şirketi 2 milyar 127 milyon 978 bin liraya almıştı. AKP’nin İBB Başkan Adayı olan Murat Kurum’un bakan olduğu dönemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 7.2 milyon metrekarelik havalimanı arazisi için hazırladığı imar planının iptali için İBB’nin açtığı dava da sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir